how much do you pay per gram?

Discussion in 'Surveys, Polls and Questions' started by AnimalChin, Feb 5, 2004.

?

Have you ever experienced ego death on cannabis?

  1. Yes, and I enjoyed it

    24 vote(s)
    21.2%
  2. Yes, but I didn't enjoy it

    10 vote(s)
    8.8%
  3. No, but I'm sure it's possible

    37 vote(s)
    32.7%
  4. No, and I doubt it's possible

    42 vote(s)
    37.2%
  1. AnimalChin

    AnimalChin New Member

    just wonderin.
     
  2. dopenose

    dopenose New Member

    if its chronic, i usually pay 20. But I buy larger quantities than one gram.
     
  3. Suetaz

    Suetaz Seasoned Activist

    How about oz's?

    $180 an oz or $50 per 1/4 oz

    sorry, I don't know how much a gram is, I can never remember...
     
  4. broomhdj

    broomhdj Sr. Member

    I don't think he means how much does a gram cost, I think he means how much do you pay PER gram.

    Say you bought 7 grams for $50 canadian.
    you take $50/7=$7.14, then times by the exchange rate (this one in particular is 0.70)

    $7.14(cdn)*0.7 = $5.00(US) is how much I pay per gram
     
  5. WNB

    WNB Seasoned Activist

    Hmm...like $4-6, for brick weed, depending on quality. Around $15-20 for KB, depending on quantity ;)
     
  6. ManMulcahey

    ManMulcahey Wilson, King of Prussia

    about 3.50 for shwagg.

    10 for some killer danks.
     
  7. Plainsman1963

    Plainsman1963 New Member

    .45 cents. ;)
     
  8. TokaloT

    TokaloT New Member

    10$ or less for grams, but i usually buy quarters for 50-65$ depending on quality. 190$ for and Oz and so on. But i saw a documentary on tv a few weeks ago on drug smuggling and they were saying that british organized crime groups could buy potent, high grade weed from south africa for about 30$ per KILO :jawdrop: ( over 2 pounds)...can you imagine the profit they make off that?!
     
  9. StonerTod

    StonerTod New Member

    LOL,,who buys grams????????
     
  10. innervision311

    innervision311 New Member

    not really sure...ive never bought a gram...
     
  11. Mattacular

    Mattacular Sr. Member

    It is $20 for the highest grade the dealer has around here. And it is always high quality :)

    Buying in grams can become a waste of money real quick though.
     
  12. imported_chan

    imported_chan Sr. Member

    damm i buy dank for 15 and hydro for 20 each from my dealer.
     
  13. $15 for excellent quality! I wish it were cheaper but this is the best I can do for now :bawl:
     
  14. Bong_hit05

    Bong_hit05 New Member

    it all depends on the bud, i pay 5 for shwag, 10-15 for chronic or kb, 15-20 for hydro
     
  15. Barker

    Barker Cunt.

    a gram- £7.50...ish
     
  16. It all depends on what it is....Like other day at work a kid tried selling me a 1/4 of some outdoor stuff for 60 bucks....i go in the bathroom to check it out and notice its all mushy and has mad seeds, i bring it back out and say u gotta be kidding me....first of all he said it weighed like 9 grams, i like okay im basically getting 2 grams for free, but it was soaking wet, so when it dried, you get what im saying...i woulda been screwed in the long run

    But average i pay is 40 for an 1/8....but lately its 35 since the source ive been going through works with me and is really cool about stuff....
     
  17. Higher Logic

    Higher Logic Web Developar

    Do you mean what do I pay for a single gram if I were to buy one, or how much do my grams actually cost? I buy pounds at a time, so grams are in the $1 and under price range. If I were to buy a gram, it'd be $15-20 like everyone else, but that's just not cool ;)
     
  18. TheNewGuy

    TheNewGuy Sr. Member

    Here, for some good dank its about 6 bucks per. I got 3 grams of decent stuff for $20 from my main guy, so around 6. Or I go to the guy I get large amounts from and get a $250 ounce.
     
  19. mats

    mats New Member

    well it depends. 1 gram is about 15 bucks up here, but if you buy more you get a bonus. so you will get like 8 grams for 90.
     
  20. Well I dont think I have bought only a gram in about 20 years but if I am buying: 1 oz. is anywhere from 175.00 canadian - 220.00 canadian. Always better buy the Oz. gramming each time would drive me nuts lol.
     
    2 people like this.

Share This Page